Marec bol mesiacom knihy aj u nás

Marec sa nazýva aj mesiacom kníh. Určite ste už o tom veľakrát počuli, ale viete, prečo je to vlastne tak?

Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, ale čítanie nebolo vždy také samozrejmé, ako je dnes. V terajšej dobe ho považujeme za základnú- nevyhnutnú znalosť- veď už malým prváčikom sa hneď od prvého školského dňa sľubuje, že sa naučia čítať, písať a počítať :). Ale v takom 17. a 18. storočí to bola veľmi vzácna vec. Kým sa školská dochádzka stala povinnou pre všetky deti (určite ste už počuli o Márii Terézii a Jozefovi II.) a dostala sa aj na naše územie, muselo pretiecť veľmi veľa vody.

Marec bol mesiacom knihy vyhlásený prvýkrát  v bývalom Československu v roku 1955. Stalo sa tak na počesť Mateja Hrebendu, ktorý bol šíriteľom slovenskej a českej knihy a v tento mesiac sa narodil aj zomrel.  A aj keď bol slepý, nijako mu to nebránilo v jeho vášni – zbieraní kníh. Na svojich cestách veľakrát zachraňoval výtlačky kníh pred spálením či vyhodením. Zbieral aj ľudové rozprávky a piesne a veľkou mierou prispel k vybudovaniu viacerých knižníc.

A keďže je aj literatúra umenie, aj my v našej Cirkevnej ZUŠ k nej máme veľmi blízko a čítame často a radi. Naši žiaci a pedagógovia sa teda zapojili do výzvy Cirkevnej ZŠ sv. J. Bosca a odfotili sa so svojimi obľúbenými knihami. Budeme sa veľmi tešiť, keď Vás k čítaniu inšpirujeme ešte viac!