Výrazný úspech Natálie Tokárovej na klavírnej súťaži v Salgótarjáne

V stredu 19. februára 2020 sa v maďarskom Salgótarjáne konal už 10. ročník klavírnej súťaže mladých Novohradčanov s podtitulom „In memoriam Váczi Gyula“. Organizátorom podujatia bola miestna Základná umelecká škola pod vedením pána riaditeľa Gyulu Kapiho. Na súťaži sa zúčastnilo celkom 44 žiakov v piatich kategóriách, zadelených podľa veku. Okrem domácich umeleckých škôl – Salgótarján, Balassagyarmat, Bátonyterenye, Pásztó, Szécsény sa do súťaže zapojili aj tri ZUŠ-ky zo Slovenska – ZUŠ Fiľakovo (5 žiakov), Cirkevná ZUŠ Lučenec (1 žiačka) a ZUŠ Tlmače (1 žiak). Jednotlivé výkony hodnotila trojčlenná odborná porota, ktorej predsedom bol Doc. Dr. Imre Hargitai z Hudobnej akadémie Ferenca Liszta v Budapešti.

Naša Cirkevná základná umelecká škola z Lučenca mala svojho zástupcu v prvej kategórii, v ktorej súťažili deti narodené v rokoch 2010-2012. Šikovná klaviristka Natália Tokárová, žiačka 3. ročníka z triedy pani učiteľky Márie Šufliarskej si pripravila veľmi zaujímavý a na svoj vek náročný program, hrala skladby Juraja Hatríka, Domenica Zipoliho a Samuila M. Majkapara. Natálka podala skutočne vynikajúci výkon a svojou brilantnou hrou si získala sympatie nielen odbornej poroty, ale aj celého publika. Hneď po odohratí svojho súťažného programu bolo jasné, že latku vo svojej kategórii nasadila značne vysoko.

Počas poludňajšieho voľna sme sa naobedovali v blízkej reštaurácii a následne trocha relaxovali v podobe prechádzky mestom či návštevy cukrárne. Popoludní boli na programe najvyššie kategórie súťaže – štvrtá a piata, v ktorých odzneli už ťažšie a rozsiahlejšie skladby. Ešte pred vyhodnotením sa prítomným predstavila klaviristka Kim Ye Lin z Lisztovej hudobnej akadémie z Budapešti, ktorá je poslucháčkou v triede Doc. Imre Hargitaia. Zahrala skladby J. S. Bacha, C. Debussyho a F. Chopina.

No a okolo 17,30 hod. nadišiel ten okamih, na ktorý sme celý deň čakali – vyhlásenie výsledkov súťaže. Porota najprv udeľovala pochvaly za výkony, potom vysoké ceny. Natálka Tokárová získala najvyššiu cenu – cenu za vynikajúci umelecký výkon a s najvyšším počtom bodov sa stala víťazkou prvej kategórie. Nasledovali gratulácie od kolegov zo Slovenska i Maďarska, jednak pre interpretku, jednak pre pani učiteľku. Bola to neopísateľná radosť! Aj naša Cirkevná ZUŠ v Lučenci sa teší z tohto výrazného úspechu žiačky Natálie Tokárovej. Všetci jej srdečne blahoželáme a za jej prípravu na túto súťaž úprimne ďakujeme pani učiteľke Márii Šufliarskej. Do budúcnosti prajeme obom ešte veľa podobných triumfov.

František Mihály